Podstawowym warunkiem wykonania badania jest posiadanie ze sobą skierowania lekarskiego. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest wykonanie zdjęcia punktowego – z racji znikomej dawki promieniowania i minimalnego czasu naświetlania.
Zgodnie z przepisami prawa, akceptujemy skierowania lekarskie wystawione na dowolnym druku, opatrzone pieczęcią i podpisem lekarza.
Kobiety będące w ciąży prosimy o zwrócenie uwagi na swój stan technika elektroradiologa wykonującego badanie.
Zdjęcie Pantomograficzne
Potocznie nazywane panoramicznym, to zdjęcie całego uzębienia, z widocznymi stawami skroniowo – żuchwowymi. Jest podstawowym zdjęciem diagnostycznym przed rozpoczęciem leczenia. Wykonywane jest w celu oceny ogólnego stanu całego uzębienia, w tym obecności próchnicy bądź stanów zapalnych. Jest wymagane przed zabiegami chirurgicznymi oraz ortodontycznymi.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Zdjęcie Pantomograficzne w wersji pediatrycznej
Jest takim samym zdjęciem jak opisane powyżej z tym że obejmuje również wielkość głowy i łuku zębowego dziecka. Ponadto wykonywane jest przy znacznie obniżonej dawce promieniowania.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Zdjęcie Telerentgenowskie w projekcji bocznej
Nazywane również zdjęciem cefalometrycznym lub cefalo. Obrazuje czaszkę i układ zębów oraz uwidacznia struktury kostne, tkanki miękkie i zatoki oboczne nosa. Wykonywane jest głównie na potrzeby leczenia ortodontycznego, służy do pomiarów, diagnostyki wad zgryzu, oceny wzrostu twarzy. Telerentgen może być również wykonany w projekcji tylno-przedniej.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Zdjęcie Czaszki PA/AP
Jest zdjęciem służącym do oceny stanu kości całej twarzoczaszki, diagnozy złamań lub pęknięć. Czasami stosowane jest również w ortodoncji.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Zdjęcie zatok obocznych nosa
Wykonywane jest w celu oceny zatok, a także do diagnozy złamań środkowej części twarzy.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych
Wykonywane jest w tzw. zwarciu i rozwarciu, czyli z zamkniętymi i otwartymi ustami. Służy do oceny stanu tych właśnie stawów. Jest stosowane w ortodoncji i chirurgii stomatologicznej.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Zdjęcie jednego zęba
inaczej zwane celowanym, wewnątrzustnym bądź przylegającym. Jest zdjęciem obrazującym maksymalnie 3 do 4 zębów w bardzo wysokiej dokładności. Powszechnie stosowane przy leczeniu próchnicy, do oceny jakości wypełnień, zmian zapalnych czy kontroli po leczeniu kanałowym bądź chirurgicznym.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.
Wszystkie zdjęcia wykonywane są w technice cyfrowej, a wyniki badania wydawane są na płycie CD lub/oraz w postaci wydruku na specjalnej folii medycznej, zależnie od wskazania lekarza. Całe badanie wraz z wydaniem wyników trwa od 8 do 15 minut.
Badania są bezbolesne i wykonywane są bez ingerencji w jamę ustną.
Nasz personel to wykwalifikowani technicy elektroradiologii z długim stażem zawodowym oraz bardzo dużym doświadczeniem.
Pracujemy na najnowocześniejszych urządzeniach diagnostycznych i dzięki nim w czasie badań jesteście Państwo narażeni na bardzo niskie dawki promieniowania. Więcej o stosowanych przez nas urządzeniach można znaleźć w zakładce “Sprzęt“.